Jak prawidłowo używać i utylizować maty sorpcyjne zgodnie z przepisami?

Wyciek substancji niebezpiecznych może być szkodliwy zarówno dla zdrowia i życia ludzi, jak i zwierząt. Maty sorpcyjne mają pochłaniać ciecze, w tym oleje, smary i groźne chemikalia w miejscu pracy i tym samym skutecznie chronić środowisko.
Koniecznie sprawdź, jak działają maty sorpcyjne i jak się nimi posługiwać zgodnie z przepisami, aby faktycznie spełniały swoją rolę.
Jak działają maty sorpcyjne i gdzie się je stosuje?
Maty sorpcyjne produkowane są z włókniny, która wchłania duże ilości cieczy, zatrzymując ją w swojej strukturze. Materiał używany do ich produkcji jest chłonny i odporny na uszkodzenia mechaniczne, zapobiega rozprzestrzenianiu się substancji chemicznych i olejów, ograniczając ryzyko zanieczyszczenia środowiska i miejsca pracy.
Wykorzystuje się je m.in. w przemyśle chemicznym, spożywczym, w warsztatach samochodowych, rafineriach i w laboratoriach. Można je układać w miejscach, w których istnieje ryzyko wycieku, np. wokół zbiorników paliwowych, na podłogach, przy maszynach przemysłowych czy w pobliżu urządzeń hydraulicznych.
Prawidłowe użycie mat sorpcyjnych – kluczowe zasady
Żeby maty sorpcyjne były skuteczne, trzeba używać ich zgodnie z zaleceniami producenta oraz z obowiązującymi przepisami. Są przeznaczone do kilku głównych typów substancji – olejów, chemikaliów i wody. Na przykład maty sorpcyjne do olejów mają specyficzną strukturę, która pochłania wyłącznie oleje i substancje ropopochodne, dlatego tak ważne jest, aby dobrać matę odpowiednią do rodzaju substancji, którą ma ona wchłonąć.
Ponadto powinny być układane w miejscach, w których jest największe ryzyko wycieku cieczy. W przypadku mniejszych wycieków maty można położyć bezpośrednio na źródle wycieku, a w przypadku większych – wokół obszaru zagrożonego.
Nawet najlepsze maty sorpcyjne mają ograniczoną zdolność absorpcyjną, dlatego należy regularnie sprawdzać ich stan i wymieniać je na nowe, gdy mocno nasiąkną. Jeśli mata jest za bardzo nasączona, po prostu nie działa efektywnie, bo nie jest w stanie pochłonąć więcej cieczy, a wyciek będzie się rozprzestrzeniał.
W przypadku substancji niebezpiecznych, jak silne kwasy czy zasady, należy upewnić się, że używana mata jest odpowiednia, a także stosować środki ochrony osobistej, takie jak rękawice czy gogle ochronne.
Jak utylizować zużyte maty sorpcyjne zgodnie z przepisami?
Maty, które zostały użyte do usuwania niebezpiecznych substancji, muszą być odpowiednio zneutralizowane, czyli według procedur ochrony środowiska i regulacji dotyczących odpadów. Samodzielna utylizacja lub wyrzucanie mat do zwykłego śmietnika może się skończyć poważnymi konsekwencjami prawnymi.
- W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, jakiego typu substancje zostały pochłonięte przez matę. Jeżeli wchłonęła ona substancje chemiczne, oleje czy substancje szkodliwe dla zdrowia lub środowiska, należy traktować ją jako odpad niebezpieczny.
- Użyte do usuwania wycieku maty sorpcyjne należy przechowywać w specjalnie do tego przystosowanych pojemnikach. Pojemniki takie zmniejszają ryzyko ponownego wycieku substancji.
- Należy unikać składowania zanieczyszczonych mat na otwartej przestrzeni czy terenie niedostosowanym do przechowywania odpadów niebezpiecznych.
- Na koniec trzeba je oddać do firmy zajmującej się utylizacją odpadów niebezpiecznych. Firmy takie mają odpowiednie zezwolenia i technologie, które zapewniają bezpieczne usuwanie odpadów.
Dlaczego właściwa utylizacja mat sorpcyjnych jest tak ważna?
Odpowiednie postępowanie z matami nasączonymi olejami czy chemikaliami ma zapobiec dalszemu zanieczyszczaniu środowiska oraz minimalizować ryzyko kontaktu ludzi i zwierząt z substancjami niebezpiecznymi. Nieprawidłowa utylizacja mat sorpcyjnych może prowadzić do zanieczyszczenia gleby, wód gruntowych oraz powietrza.
W Polsce i w całej Unii Europejskiej obowiązują przepisy regulujące postępowanie z odpadami niebezpiecznymi, a niedopełnienie obowiązków związanych z utylizacją mat sorpcyjnych wiąże się z wysokimi karami finansowymi. W skrajnym przypadkach zaniedbanie w kwestii utylizacji mat może się wiązać z odpowiedzialnością karną.