Porady, Sprzęt

Jak prawidłowo używać oczomyjki?

Myjka do oczu

Każdego dnia Twoja załoga ma styczność z różnorodnymi substancjami – chemikaliami, pyłami, a czasem także innymi niebezpiecznymi materiałami? Kiedy zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy to priorytet, oczomyjka jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia magazynu czy zakładu produkcyjnego.

Być może już masz oczomyjkę, ale czy na pewno wszyscy wiedzą, jak prawidłowo z niej korzystać? Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące obsługi oczomyjki, dzięki którym urządzenie będzie naprawdę skuteczne w krytycznym momencie.

Dlaczego trzeba mieć oczomyjkę w miejscu pracy?

W zakładach, magazynach, laboratoriach i innych miejscach, w których pracownicy mogą mieć styczność z chemikaliami, pyłami lub niebezpiecznymi substancjami, montaż oczomyjki jest często wymagany przepisami BHP.

Poza miejscami, w których taki sprzęt jest obowiązkowy, warto ją zainstalować także tam, gdzie pojawia się choćby potencjalne ryzyko zanieczyszczenia oczu. Oczomyjka pozwala na szybkie przemycie oczu i usunięcie drażniących substancji, zanim wyrządzą one szkody.

Odpowiednie jej użycie redukuje ryzyko poważnych uszkodzeń narządu wzroku, a tym samym zwiększa poziom bezpieczeństwa pracowników oraz podnosi standardy higieny i ochrony zdrowia w miejscu pracy.

W oczomyjce może znajdować się czysta woda lub roztwór soli fizjologicznej, który jest szczególnie polecany, gdyż zmniejsza ryzyko dodatkowych podrażnień. Optymalna temperatura płynu to taka, która nie jest ani zbyt zimna, ani zbyt gorąca. 15-37 stopni to przedział minimalizujący dyskomfort i niepogarszający stanu oczu.

Jak przygotować oczomyjkę do użytku?

Aby oczomyjka działała prawidłowo i zawsze była gotowa do użytku, należy ją regularnie konserwować i sprawdzać, czy działa.

  • Regularnie uruchamiaj oczomyjkę, aby upewnić się, że dysze są drożne, a przepływ wody jest równomierny.
  • Utrzymuj oczomyjkę w czystości, szczególnie dysze, w których mogą gromadzić się zanieczyszczenia i pyły. To zmniejszy ryzyko infekcji lub uszkodzeń oczu w razie, gdyby myjka została użyta.
  • Regularnie wymieniaj płyny znajdujące się w oczomyjce, trzymając się ściśle zaleceń producenta.
  • Jeżeli oczomyjka ma roztwór o określonej trwałości, zwracaj uwagę na datę jego przydatności i nigdy nie używaj przeterminowanych środków.
  • Przynajmniej raz w miesiącu wykonaj pełny test oczomyjki, aby upewnić się, że działa zgodnie z wytycznymi.

Kiedy i jak użyć oczomyjki w razie wypadku?

Użycie oczomyjki jest wymagane w sytuacjach, kiedy pojawiał się przypadkowy kontakt oczu z chemikaliami, pyłami lub innymi substancjami niebezpiecznymi. Kiedy zajdzie konieczność jej użycia, należy:

  • podejść jak najszybciej do oczomyjki, ponieważ zwlekanie może zwiększyć ryzyko uszkodzenia wzroku. Płukanie powinno rozpocząć się jak najszybciej, najlepiej w ciągu 10 sekund od wypadku;
  • uruchomić oczomyjkę, nachylić się nad nią i stanąć w taki sposób, aby twarz znajdowała się tuż nad dyszami oczomyjki. Oczy powinny być skierowane bezpośrednio w stronę strumieni wody lub roztworu;
  • rozchylić powieki i trzymać je szeroko otwarte, aby płyn dotarł bezpośrednio do powierzchni oka, usuwając substancję drażniącą. Można użyć palców, aby delikatnie rozchylić powieki, ponieważ w reakcji obronnej pojawia się odruch zamknięcia oczu, a to utrudnia skuteczne płukanie. Warto także co jakiś czas obracać gałki oczne w różnych kierunkach, aby płyn dotarł do wszystkich zakamarków oka;
  • płukać oczy przez minimum 15 minut. Zbyt krótki czas płukania może sprawić, że groźne środki nie zostaną dokładnie usunięte i wciąż będą szkodliwe;
  • nawet po zastosowaniu oczomyjki warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że nie doszło do trwałych uszkodzeń.

Najczęstsze błędy przy korzystaniu z oczomyjek i jak ich unikać

Poprawne użytkowanie oczomyjek to kwestia odpowiedniej edukacji pracowników. Powinni oni wiedzieć, jak skutecznie reagować w sytuacjach zagrożenia. Jeśli z oczomyjek korzystają osoby, które nie przeszły szkolenia, mogą one popełniać błędy niosące za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Do najczęstszych należą:

  • zbyt krótki czas płukania oczu – w sytuacji kontaktu ze żrącą substancją zaleca się minimum 15 minut płukania. Skrócenie tego czasu może skutkować poważnymi obrażeniami;
  • użycie nieodpowiedniego płynu – stosowanie wody zanieczyszczonej czy przeterminowanego roztworu może prowadzić do dodatkowych infekcji lub podrażnień.

Jak dbać o oczomyjkę, aby była zawsze gotowa do użycia?

Oczomyjka wymaga regularnej konserwacji, aby była zawsze sprawna i gotowa do użycia. Jeśli jest zasilana wodą lub roztworem fizjologicznym, płyny te należy regularnie wymieniać, aby zachować sterylność. Regularnie czyszczone powinny być także dysze. Ich zanieczyszczenie może doprowadzić do infekcji oczu.

Ważne są także przeglądy techniczne, które pozwalają upewnić się, że sprzęt jest w pełni sprawny. Należy też dbać o czytelność oznaczeń i instrukcji obsługi, znajdujące się przy oczomyjce, a także o regularne szkolenie nie tylko nowych pracowników, ale także stałych, którzy mogą wymagać odświeżenia wiedzy na temat prawidłowego używania oczomyjki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *